Tworzywa sztuczne już od ponad stu lat stanowią podstawę ludzkiej gospodarki. Jesteśmy od nich uzależnieni w niemal każdym obszarze naszego życia, gdyż stanowią nie tylko materiał opakowaniowy czy konstrukcyjny – ale stosowane są także jako składnik kosmetyków, środków higieny osobistej – czy jako dodatek do podłoży ogrodniczych. Jednakże dopiero ostatnie kilkadziesiąt lat przyniosło refleksję nad ich losem w środowisku, zaś ostatnia dekada przyniosła przerażające odkrycie – że fakt, iż polimeru nie widać gołym okiem nie oznacza, że przestał on być problemem środowiskowym, a także dla bezpieczeństwa i zdrowia konsumentów.
PTworzywa sztuczne z reguły znamy jako makrowyroby – arkusze, opakowania, elementy z plastiku. Materiały takie, lądując w środowisku zaczynają podlegać procesom degradacji – mechanicznej, zbliżonej do erozji i stopniowego scierania plastiku na coraz drobniejszy pył – oraz chemicznej, wskutek działania mikrobiomu i warunków otoczenia. Stopniowo procesy te prowadzą do zmniejszania się rozmiarów cząstek tworzyw, aż do poziomu subcelularnego, to znaczy do rozmiarów cząstek mniejszych niż komórki organizmów. Takie cząstki mogą przenikać błony komórkowe, prowadząc do nieodwracalnych zmian w biochemii zarówno tych podstawowych budulców życia, jak i całych organizmów, prowadząc do nowotworów, długotrwałych chorób, a także – w przypadku organizmów szczególnie wrażliwych – do śmierci
Poniżej przedstawiamy wszystkie dostępne technologie:
Alpha – rodzina jednorodnych testów luminescencyjnych przeznaczonych do badania oddziaływań biomolekularnych: AlphaLISA®, AlphaScreen®, AlphaLISA® SureFire®, AlphaLISA® SureFire® Ultra™. Sygnał powstaje w wyniku oddziaływania pomiędzy kulkami związanymi z tą sama cząsteczką antygenu lub kulkami związanymi z różnymi antygenami oddziałującymi między sobą.
DELFIA® – heterogeniczne testy immunoenzymatyczne oparte na technologii TRF – fluorescencji czasowo-rozdzielczej. Dzięki unikalnym właściwościom fluorescencyjnym lantanowców gwarantują uzyskanie stabilnego sygnału o wysokiej intensywności.
LANCE® TR-FRET i LANCE® Ultra™ TR-FRET – homogeniczne testy bazujące na czasowo-rozdzielczej fluorescencji z rezonansowym przekazywaniem energii (TR-FRET). Opóźnienie pomiaru między wzbudzeniem a emisją umożliwia zastosowanie fluorescencyjnych chelatów lantanowców.
HTRF® – pierwsza na rynku platforma TR-FRET, występująca aktualnie pod wspólnym szyldem PerkinElmer i Cisbio. Wykorzystuje innowacyjne fluorofory – kryptaty europu i terbu. Gama zestawów i odczynników Cisbio jest komplementarna z testami Alpha, DELFIA® i LANCE®.
Lite – homogeniczne testy luminescencyjne, których podstawą jest reakcja utlenienia lucyferyny katalizowana przez lucyferazę świetlików świętojańskich (Lampyris noctiluca). Służą do wykrywania ATP (produkty ATPlite®) oraz analizy genów reporterowych (neolite™, steadylite plus™, britelite™ plus, sensilite™, oraz twinlite™ wykorzystująca dodatkowo lucyferazę z parzydełkowców Renilla).
AequoScreen, AqeuoZen, PhotoScreen – fotoproteinowa alternatywa dla standardowych barwników fluorescencyjnych. W ofercie znajduje się wiele linii komórkowych oraz zamrożonych komórek, pozyskanych z meduz Aequorea victoria oraz Obelia longissima. Podstawą technologii jest związanie fotoproteiny z jonami wapnia i utlenienie koelenterazyny do koelenteramidu, co prowadzi do emisji niebieskiego światła.
Masz nietypową próbkę? Napisz do nas – postaramy się znaleźć rozwiązanie, które Cię usatysfakcjonuje?
Zamówienia cykliczne
