Nasze publikacje
Lista publikacji naukowych
Zespołu Pro-Environment Polska
Nasze doświadczenie i zaangażowanie w prace badawcze własne oraz współpracujących z nami Zespołów naukowych od wielu lat skutkuje powstawaniem publikacji, not aplikacyjnych i doniesień konferencyjnych. Poniżej znajduje ich spis oraz pliki do pobrania.
Noty aplikacyjne
Quantification of copper content in Peripheral Blood Mononuclear Cell (PBMC) one cell at a time using Single Cell ICP-MS
Autor/y:
Muszyńska M.
Stephan C.
Lechotycki A.
Gołąb G.
Publikacje
Wysokoprzepustowa automatyczna mikroskopia fluorescencyjna – twórcze rozwinięcie klasyki
Autor/y:
Michałowski M.

Laboratorium Przegląd Ogólnopolski 3 (2019), s. 47 – 52.
Mikroskopia HCS/HCA jest uzupełnieniem mikroskopii klasycznej, której rola w dokumentowaniu morfologii, biochemii czy różnicowania komórek jest nie do przecenienia.on of copper content in Peripheral Blood Mononuclear Cell (PBMC) one cell at a time using Single Cell ICP-MS.
Doniesienia konferencyjne

Life Science Open Space, The Open Innovation Forum 2021; 24 listopada 2021 r.
Nowoczesna kosmetologia dostarcza na rynek specjalistyczne produkty, które są bardzo zbliżone do produktów farmaceutycznych pod względem ich roli w regulacji metabolizmu komórkowego. Wymaga to zaawansowanych narzędzi do opracowywania kosmetyków i kontroli ich jakości. Oprócz klasycznych analiz chemicznych konieczne jest badanie wpływu substancji aktywnych na żywotność komórek i komórkowe procesy biochemiczne. Jest to możliwe dzięki specjalistycznemu sprzętowi, takiemu jak automatyczne, wielofunkcyjne czytniki płytek oraz systemy obrazowania High Content Screening, które pozwalają na wykonywanie wysokoprzepustowych, wystandaryzowanych procedur badania cytotoksyczności związków, jakościowego i ilościowego określenia ich wpływu na metabolizm poszczególnych komórek czy oceny jakości materiałów wyjściowych i gotowych preparatów kosmetycznych. Wyniki powyższych badań są ważnym elementem dopuszczenia danego preparatu na rynek.
Microbiology in High-Content Screening images – modern assays with microorganisms
Autor/y:
Michałowski M.

The last word belongs to microbes. Celebrating the 200th anniversaryof the birth of LOUIS PASTEUR, Warszawa 29-30.11.2022 r., str. 62
High Content Screning (HCS) to nowoczesna metoda analizy komórek za pomocą mikroskopii fluorescencyjnej i konfokalnej. Technika HCS jest bardzo przydatna w zastosowaniach mikrobiologicznych. HCS może być wykorzystany do analizy fenotypów i morfologii komórek bakteryjnych, mikrośrodowiska biofilmu oraz poszukiwania skutecznych terapii. Pozwala na obrazowania żywych komórek bakteryjnych, monitorowania infekcji komórek ssaczych przez komórki bakteryjne lub wirusy itp. HCS jest również przydatny w obszarze badań biochemicznych i molekularnych w mikrobiologii. HCS łączy zautomatyzowaną mikroskopię fluorescencyjną, konfokalną i jasnego pola ze zautomatyzowaną ilościową i jakościową analizą obrazu, umożliwiając pozyskiwanie wystandaryzowanych danych wieloparametrowych na poziomie pojedynczej komórki. Jest to w pełni zautomatyzowana technika. Każdy eksperyment oparty jest na szczegółowym protokole (obejmującym konfigurację mikroskopu, obrazowanie, ustawienia, analizę obrazu, ekstrakcję danych i matematyczną prezentację wyników) przygotowanym przez użytkownika.
HCS and in vivo imaging applications as a necessary part of targeted therapy development
Autor/y:
Michałowski M.

VII Konferencja Polskiego Towarzystwa Metabolomicznego Metabolomics Circle; Białystok 04-06 listopada 2020 r.
Współczesna medycyna coraz częściej wykorzystuje technologie umożliwiające definiowanie terapii skierowanych bezpośrednio do komórek związanych z procesem chorobowym. Kompleksowa ocena skuteczności terapii, a także potencjalnych skutków ubocznych, jest niezwykle ważna. Dlatego terapie celowane są coraz częściej weryfikowane na poziomie hodowli komórkowych lub organizmów modelowych.
Wykład przedstawia przykłady zastosowań z zakresu High Content Screening, obrazowania komórkowego i obrazowania zwierząt laboratoryjnych in vivo, wykorzystywanych w procesie rozwoju terapii celowanych, a także rozwiązania sprzętowe umożliwiające tego typu badania.
Single Particle/ Single Cell ICP-MS – nowe możliwości analityczne
Autor/y:
Muszyńska M.,
Gołąb G.

XIII Konferencja „Analiza Specjacyjna – możliwości i kierunki rozwoju”, Poznań, 5 – 6 marca 2020 r.
Nanocząstki znajdujemy w coraz to nowych dziedzinach życia człowieka. Nowe spojrzenie na materiały użytkowe i zaprzęgnięcie do ich tworzenia nanotechnologii powoduje, że ujęte w szerokim pojęciu nowe materiały właściwie nie są w stanie obyć się bez ich obecności. Kosmetyki, ubrania, leki, nawozy i produkty codziennego użytku, wszystkie one coraz częściej zawierają w swoim składzie nanocząstki metali. Stąd powstaje potrzeba ich monitoringu i badania.
Potrzebę tą spełnia technika Single Particle ICP-MS (SP-ICP-MS. Kolejnym zaawansowaniem wykorzystania ICP-MS jest Single cell ICP-MS (SC-ICP-MS). Technika ta pozwala na określenie zawartości danego metalu w komórce, dystrybucji metalu w populacji komórek, liczby komórek zawierających metal lub nanocząstki metali oraz liczby nanocząstek przypadających na komórkę.
Measurement of PBMC cells intrinsic metals content using single cell ICP-MS
Autor/y:
Stephan C.,
Muszyńska M.

2020 Winter Conference on Plasma Spectrochemistry, Tuscon, 13 – 18 stycznia 2020 r.
W eksperymencie pokazano możliwość wykorzystania techniki Single cell ICP-MS do śledzenia rozpadu komórek umieszczonych w nieoptymalnych warunkach. Analizę wykonano z wykorzystaniem komórek (PBMC) izolowanych z krwi obwodowej. Komórki te są łatwe do izolacji i szeroko wykorzystywane w badaniach z zakresu onkologii, immunologii i epidemiologii.
W pracy dokonano porównania zawartości metali naturalnie występujących w komórkach (Cu, Fe, Zn, Mg) pod kątem ich relacji w wykrywaniu chorób. W komórkach mierzono zawartość metali i obserwowano ich zmiany wraz z upływem czasu. Zaobserwowano wzrost liczby komórek przy jednoczesnym spadku zawartości poszczególnych pierwiastków, co w porównaniu do obrazu mikroskopowego (liczba komórek z czasem spadała) świadczyło o rzeczywistej obserwacji ich rozpadu.
The use of mass spectrometry (SC-ICP-MS) to investigate NPs in biological systems
Autor/y:
Bulska E., Gołąb G.
Muszyńska M., Nguyen Marcińczyk, Kurek E., Michalska-Kacymirow M.

7th International Symposium on Metallomics; Warszawa, 30 czerwca – 3 lipca 2019 r.
Funkcjonalne nanocząstki są obecne w coraz to nowych obszarach życia człowieka. Nie inaczej jest w rolnictwie, gdzie wykorzystywane są one jako podstawa innowacyjnych nawozów, pestycydów i herbicydów. Jednak ich pobieranie do tkanek roślin i dalsze losy w komórkach są dopiero przedmiotem badań naukowców. Wystąpienie podsumowuje techniki ułatwiające te badania, z głównym naciskiem na najnowszą z nich – single cell ICP-MS.
Publikacje naszych użytkowników
Application of the SwitchSense Technique for the Study of Small Molecules’ (Ethidium Bromide and Selected Sulfonamide Derivatives) Affinity to DNA in Real Time
Autor/y:
Sandra Ramotowska, Paulina Spisz, Jakub Brzeski, Aleksandra Ciesielska, and Mariusz Makowski

The Journal of Physical Chemistry B 2022, 126, 38, 7238-7251 (B: Biophysical and Biochemical Systems and Processes)ACS AuthorChoice
Publication Date (Web):September 15, 2022
DOI: 10.1021/acs.jpcb.2c03138