Nasze doświadczenie i zaangażowanie w prace badawcze własne oraz współpracujących z nami Zespołów naukowych od wielu lat skutkuje powstawaniem publikacji, not aplikacyjnych i doniesień konferencyjnych. Poniżej znajduje ich spis oraz pliki do pobrania.
NOTY APLIKACYJNE
Quantification of copper content in Peripheral Blood Mononuclear Cell (PBMC) one cell at a time using Single Cell ICP-MS
Muszyńska M., Stephan C., Lechotycki A., Gołąb G.
Quantification of copper content in Peripheral Blood Mononuclear Cell (PBMC) one cell at a time using Single Cell ICP-MS.
Oznaczanie wolnej krystalicznej krzemionki metodą spektrometrii w podczerwieni
Menke M.
Wolna krystaliczna krzemionka to ogólna nazwa odmian dwutlenku krzemu, np. α-kwarcu i krystobalitu. Występują one powszechnie w pyłach przemysłowych, stanowiąc poważne zagrożenie dla zdrowia jako potencjalne czynniki rako- i pylicotwórcze. Nota przedstawia nową metodę oznaczania tej grupy związków z wykorzystaniem spektrometrii w podczerwieni.
PUBLIKACJE
Wysokoprzepustowa automatyczna mikroskopia fluorescencyjna – twórcze rozwinięcie klasyki
Michałowski M.
Laboratorium Przegląd Ogólnopolski 3 (2019), s. 47 – 52.
Mikroskopia HCS/HCA jest uzupełnieniem mikroskopii klasycznej, której rola w dokumentowaniu morfologii, biochemii czy różnicowania komórek jest nie do przecenienia.
DONIESIENIA KONFERENCYJNE
Life Science Open Space, The Open Innovation Forum 2021
Michałowski M.
Life Science Open Space, The Open Innovation Forum 2021; 24 listopada 2021 r.
Nowoczesna kosmetologia dostarcza na rynek specjalistyczne produkty, które są bardzo zbliżone do produktów farmaceutycznych pod względem ich roli w regulacji metabolizmu komórkowego. Wymaga to zaawansowanych narzędzi do opracowywania kosmetyków i kontroli ich jakości. Oprócz klasycznych analiz chemicznych konieczne jest badanie wpływu substancji aktywnych na żywotność komórek i komórkowe procesy biochemiczne. Jest to możliwe dzięki specjalistycznemu sprzętowi, takiemu jak automatyczne, wielofunkcyjne czytniki płytek oraz systemy obrazowania High Content Screening, które pozwalają na wykonywanie wysokoprzepustowych, wystandaryzowanych procedur badania cytotoksyczności związków, jakościowego i ilościowego określenia ich wpływu na metabolizm poszczególnych komórek czy oceny jakości materiałów wyjściowych i gotowych preparatów kosmetycznych. Wyniki powyższych badań są ważnym elementem dopuszczenia danego preparatu na rynek.
Microbiology in High-Content Screening images – modern assays with microorganisms
Michałowski M.
The last word belongs to microbes. Celebrating the 200th anniversaryof the birth of LOUIS PASTEUR, Warszawa 29-30.11.2022 r., str. 62
High Content Screning (HCS) to nowoczesna metoda analizy komórek za pomocą mikroskopii fluorescencyjnej i konfokalnej. Technika HCS jest bardzo przydatna w zastosowaniach mikrobiologicznych. HCS może być wykorzystany do analizy fenotypów i morfologii komórek bakteryjnych, mikrośrodowiska biofilmu oraz poszukiwania skutecznych terapii. Pozwala na obrazowania żywych komórek bakteryjnych, monitorowania infekcji komórek ssaczych przez komórki bakteryjne lub wirusy itp. HCS jest również przydatny w obszarze badań biochemicznych i molekularnych w mikrobiologii. HCS łączy zautomatyzowaną mikroskopię fluorescencyjną, konfokalną i jasnego pola ze zautomatyzowaną ilościową i jakościową analizą obrazu, umożliwiając pozyskiwanie wystandaryzowanych danych wieloparametrowych na poziomie pojedynczej komórki. Jest to w pełni zautomatyzowana technika. Każdy eksperyment oparty jest na szczegółowym protokole (obejmującym konfigurację mikroskopu, obrazowanie, ustawienia, analizę obrazu, ekstrakcję danych i matematyczną prezentację wyników) przygotowanym przez użytkownika.
HCS and in vivo imaging applications as a necessary part of targeted therapy development
Michałowski M.
VII Konferencja Polskiego Towarzystwa Metabolomicznego Metabolomics Circle; Białystok 04-06 listopada 2020 r.
Współczesna medycyna coraz częściej wykorzystuje technologie umożliwiające definiowanie terapii skierowanych bezpośrednio do komórek związanych z procesem chorobowym. Kompleksowa ocena skuteczności terapii, a także potencjalnych skutków ubocznych, jest niezwykle ważna. Dlatego terapie celowane są coraz częściej weryfikowane na poziomie hodowli komórkowych lub organizmów modelowych.
Wykład przedstawia przykłady zastosowań z zakresu High Content Screening, obrazowania komórkowego i obrazowania zwierząt laboratoryjnych in vivo, wykorzystywanych w procesie rozwoju terapii celowanych, a także rozwiązania sprzętowe umożliwiające tego typu badania.
Single Particle/ Single Cell ICP-MS – nowe możliwości analityczne
Muszyńska M., Gołąb G.
XIII Konferencja „Analiza Specjacyjna – możliwości i kierunki rozwoju”, Poznań, 5 – 6 marca 2020 r.
Nanocząstki znajdujemy w coraz to nowych dziedzinach życia człowieka. Nowe spojrzenie na materiały użytkowe i zaprzęgnięcie do ich tworzenia nanotechnologii powoduje, że ujęte w szerokim pojęciu nowe materiały właściwie nie są w stanie obyć się bez ich obecności. Kosmetyki, ubrania, leki, nawozy i produkty codziennego użytku, wszystkie one coraz częściej zawierają w swoim składzie nanocząstki metali. Stąd powstaje potrzeba ich monitoringu i badania.
Potrzebę tą spełnia technika Single Particle ICP-MS (SP-ICP-MS. Kolejnym zaawansowaniem wykorzystania ICP-MS jest Single cell ICP-MS (SC-ICP-MS). Technika ta pozwala na określenie zawartości danego metalu w komórce, dystrybucji metalu w populacji komórek, liczby komórek zawierających metal lub nanocząstki metali oraz liczby nanocząstek przypadających na komórkę.
Measurement of PBMC cells intrinsic metals content using single cell ICP-MS
Stephan C., Muszyńska M.
2020 Winter Conference on Plasma Spectrochemistry, Tuscon, 13 – 18 stycznia 2020 r.
W eksperymencie pokazano możliwość wykorzystania techniki Single cell ICP-MS do śledzenia rozpadu komórek umieszczonych w nieoptymalnych warunkach. Analizę wykonano z wykorzystaniem komórek (PBMC) izolowanych z krwi obwodowej. Komórki te są łatwe do izolacji i szeroko wykorzystywane w badaniach z zakresu onkologii, immunologii i epidemiologii.
W pracy dokonano porównania zawartości metali naturalnie występujących w komórkach (Cu, Fe, Zn, Mg) pod kątem ich relacji w wykrywaniu chorób. W komórkach mierzono zawartość metali i obserwowano ich zmiany wraz z upływem czasu. Zaobserwowano wzrost liczby komórek przy jednoczesnym spadku zawartości poszczególnych pierwiastków, co w porównaniu do obrazu mikroskopowego (liczba komórek z czasem spadała) świadczyło o rzeczywistej obserwacji ich rozpadu.
The use of mass spectrometry (SC-ICP-MS) to investigate NPs in biological systems
Bulska E., Gołąb G., Muszyńska M., Nguyen Marcińczyk C., Kurek E., Michalska-Kacymirow M.
7th International Symposium on Metallomics; Warszawa, 30 czerwca – 3 lipca 2019 r.
Funkcjonalne nanocząstki są obecne w coraz to nowych obszarach życia człowieka. Nie inaczej jest w rolnictwie, gdzie wykorzystywane są one jako podstawa innowacyjnych nawozów, pestycydów i herbicydów. Jednak ich pobieranie do tkanek roślin i dalsze losy w komórkach są dopiero przedmiotem badań naukowców. Wystąpienie podsumowuje techniki ułatwiające te badania, z głównym naciskiem na najnowszą z nich – single cell ICP-MS.
Beyond the average: single-cell ICP-MS study of copper distribution within HEK cell populations challenged with external stimuli
Kulma M, Muszyńska M., Goch W., Poznański J., Bal W.
7th International Symposium on Metallomics; Warszawa, 30 czerwca – 3 lipca 2019 r.
Referat podsumowuje wyniki wstępnych badań, podczas których komórki HEK poddawane były działaniom różnego rodzaju cząsteczek, które według opisów literaturowych mogą oddziaływać na receptor hCTR1. Następnie komórki linii HEK analizowane były pod kątem zawartości miedzi (Cu) z wykorzystaniem nowej techniki umożliwiającej badanie zawartości wybranych pierwiastków na poziomie attogramów w pojedynczych komórkach – single cell ICP-MS (SC-ICP-MS).
Nowa technika w spektroskopii ICP-MS – NexION® Single Cell
Gołąb G., Muszyńska M.
XVII Ogólnopolskie Seminarium dla Doktorantów i Studentów „Na pograniczu chemii i biologii”; Jastrzębia Góra, 12-15 maja 2019 r.
Single cell ICP-MS (SC-ICP-MS) to swoiste połączenie dwóch światów, które przenosi analizy pierwiastkowe na kompletnie nowy poziom – poziom pojedynczej komórki. Technika pozwala na określenie zawartości danego metalu w komórce, dystrybucji metalu w populacji komórek, liczby komórek zawierających metal lub nanocząstki metali oraz liczby nanocząstek przypadających na komórkę. Referat prezentuje elementy wyposażenia niezbędne do prowadzenia tych nowatorskich analiz oraz założenia samej techniki.
SC-ICP-MS – nowe możliwości w badaniu biologii komórki
Lechotycki A.
Konferencja Metabolomics Circle, Toruń-Przysiek, 26-28 października 2018 r.
Single cell ICP-MS (SC-ICP-MS) to swoiste połączenie dwóch światów, które przenosi analizy pierwiastkowe na kompletnie nowy poziom – poziom pojedynczej komórki. Technika pozwala na określenie zawartości danego metalu w komórce, dystrybucji metalu w populacji komórek, liczby komórek zawierających metal lub nanocząstki metali oraz liczby nanocząstek przypadających na komórkę. Referat prezentuje elementy wyposażenia niezbędne do prowadzenia tych nowatorskich analiz oraz założenia samej techniki.
Najnowsze techniki rozszerzające możliwości analityczne spektrometrii ICP-MS
Lechotycki A.
XXVI Ogólnopolskie Sympozjum Bromatologiczne, Białystok, 13-15 września 2018 r.
Spektrometria ICP-MS jest obecnie jedną z najczęściej stosowanych metod analitycznych. Swoją popularność ICP-MS zawdzięcza wyjątkowej czułości analiz jak i dużej szybkości wykonywanych pomiarów. To powoduje, że spektrometria ICP-MS, jak żadna inna technika analizy nieorganicznej, może być łączona z innymi metodami analitycznymi zapewniając bardziej wszechstronną charakterystykę próbek spełniającą współczesne coraz większe wymagania stawiane metodom analitycznym.
Zastosowanie spektroskopii podczerwieni w analizie mobilnej próbek
Menke M.
III Konferencja Młodych Chemików Sądowych 2018, Kraków, 15-16 czerwca 2018 r.
W dobie rozkwitu nauki istnieje wiele metod fizykochemicznych umożlwiających kontrolę dowolnego parametru próbki. Problemem jest natomiast samo przeprowadzenie analizy. Z tego powodu opracowuje się szybkie i tanie techniki pomiarowe. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się spektroskopia podczerwieni. Technika ta potrafi wykazać nie tylko, z jakim związkiem mamy do czynienia, ale też w jakim stężeniu on występuje.
Analiza UV-Vis(-NIR) szkła architektonicznego
Menke M.
L Ogólnopolska Szkoła Chemii „50 Twarzy Chemii” w Smardzewicach, 30 kwietnia – 04 maja 2018
Tymczasem, spektroskopia UV-Vis(-NIR) ciała stałego jest popularną techniką badawczą wielu materiałów, np. układów optycznych, opakowań, materiałów budowlanych. Ponadto, ze względu na budowę próbki i oznaczany parametr, stosowane są różnorodne akcesoria pomiarowe.
Szybka i prosta analiza techniką bliskiej podczerwieni
Menke M.
XLVIII Ogólnopolska Szkoła Chemii „Pod Strzechą Chemii” w Karczowiskach, 28 kwietnia – 02 maja 2018
Obecnie opracowuje się szybkie i tanie techniki pomiarowe. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się spektroskopia bliskiej podczerwieni (NIR). Dzięki sprzężeniu jej z chemometrią pozwala ona w ciągu kilku minut przeprowadzić analizę ilościową i jakościową, przy minimalnym przygotowaniu próbki. Referat omawia nowoopracowany przenośny spektrometr bliskiej podczerwieni o parametrach urządzenia stacjonarnego. Dzięki unikalnym rozwiązaniom użytkownik ma możliwość zbadania próbki w sposób do tej pory niemożliwy do zastosowania poza laboratorium.
Mikroplastik w wodzie – analiza techniką IR-ATR i mikroskopią IR
Menke M.
XLIV Ogólnopolska Szkoła Chemii w Koszutach „Poznaj naszą chemię”, 30 kwietnia – 4 maja 2016
Wielka popularność plastiku stwarza znane zagrożenie w postaci ogromnej ilości odpadów. Ostatnio dostrzeżono jego nową odmianę, tzw. mikroplastik. Powstaje on w wyniku mechanicznego uszkodzenia makroprzedmiotu, po czym w sposób niekontrolowany przenosi się do środowiska. Bardzo często jego końcowym etapem migracji jest środowisko wodne. W nim przedostaje się on do organizmów, w których pozostaje do końca ich życia. Przy spożyciu zanieczyszczonej w ten sposób tkanki potrafi on przenieść się od żywiciela do konsumenta. Ponadto, taka akumulacja prowadzi do wadliwego funkcjonowania zainfekowanego organizmu.
PUBLIKACJE NASZYCH UŻYTKOWNIÓW
Application of the SwitchSense Technique for the Study of Small Molecules’ (Ethidium Bromide and Selected Sulfonamide Derivatives) Affinity to DNA in Real Time
Sandra Ramotowska, Paulina Spisz, Jakub Brzeski, Aleksandra Ciesielska, and Mariusz Makowski*
The Journal of Physical Chemistry B 2022, 126, 38, 7238-7251 (B: Biophysical and Biochemical Systems and Processes)ACS AuthorChoice
Publication Date (Web):September 15, 2022
DOI: 10.1021/acs.jpcb.2c03138
FGFR1 clustering with engineered tetravalent antibody improves the efficiency and modifies the mechanism of receptor internalization
Marta Pozniak1, Aleksandra Sokolowska-Wedzina1, Kamil Jastrzebski2, Jakub Szymczyk1, Natalia Porebska1, Mateusz Adam Krzyscik1,3, Malgorzata Zakrzewska1, Marta Miaczynska2, Jacek Otlewski1 and Lukasz Opalinski1
Molecular Oncology 14(9) (2020), s. 1998 – 2021.
Targeted anti-cancer therapies aim for the precise delivery of drugs into cancer cells, sparing the healthy ones and thus limiting unwanted side effects. One of the key steps in targeted drug delivery is receptor-mediated endocytosis. Here, we show that the efficiency and the mechanism of FGFR1 internalization are governed by the spatial distribution of the receptor in the plasma membrane. Using engineered antibodies of different valency, we demonstrate that dimerization of FGFR1 with bivalent antibody triggers clathrin-mediated endocytosis (CME) of the receptor.
1 Faculty of Biotechnology, Department of Protein Engineering, University of Wroclaw, Poland
2 Laboratory of Cell Biology, International Institute of Molecular and Cell Biology, Poland
3 Faculty of Biotechnology, Department of Protein Biotechnology, University of Wroclaw, Poland
Oznaczanie wybranych pierwiastków w katalizatorach samochodowych z wykorzystaniem techniki ICP-MS z mineralizacją wspomaganą mikrofalami
Kieres W.1, Palka G.1,2, Łuczak-Zelek K.2, Partyka M.1,2
VI Międzynarodowa Konferencja „Innowacyjne pomysły młodych naukowców: Nauka – Startup – Przemysł” 11-13 Maja 2020 r.
Opracowana metodyka charakteryzuje się dokładnością i precyzją, pozwalając na oznaczanie zawartości PGE w próbkach rutynowych, a uzyskiwane wyniki umożliwiają rzeczywistą ocenę pozyskanego produktu (odpadu – katalizatorów samochodowych) i jego wycenę w rozliczeniach handlowych oraz zaklasyfikowanie pod kątem możliwości odzyskiwania pierwiastków szlachetnych.
1 Unimetal Recycling Sp. z o.o., ul. Tuwima 21, 32-540 Trzebinia,
2 Unimetal Rec Sp. z o.o. Sp. komandytowa, ul. Tuwima 21, 32-540 Trzebinia, laboratorium UNILAB