Naszym celem jest opracowanie czujników wykrywających laktozę, metale ciężkie, gluten, fruktany oraz szkodliwe metabolity pleśni w żywności, które umożliwią użytkownikom indywidualnym samodzielne zbadanie tych produktów bez potrzeby analizowania ich aparaturą badawczą w laboratorium.
W chwili obecnej realizujemy trzy projekty dofinansowane z Funduszy Europejskich:
Prace badawczo-rozwojowe nad multisensorem do badania produktów spożywczych.
Celem projektu jest realizacja badań przemysłowych i prac rozwojowych zmierzających do opracowania multisensora wykrywającego laktozę i metale ciężkie (rtęć ołów i kadm) w produktach spożywczych.
Efektem projektu będzie opracowanie i wprowadzenie na rynek nowego produktu w postaci multisensora wykrywającego laktozę i metale ciężkie w produktach spożywczych. Rezultatem jest wdrożenie innowacji produktowej w przedsiębiorstwie, a tym samym poszerzenie oferty firmy i wprowadzenie na rynek nowego produktu. Dokonane zostanie zgłoszenie patentowe.
Wartość projektu: 3 105 254,90 zł
Wkład UE: 1 924 915,94 zł
Prace B+R nad nanosensorem do wykrywania glutenu i fruktanów.
Celem projektu jest realizacja badań przemysłowych i prac rozwojowych zmierzających do opracowania multisensora wykrywającego gluten i fruktany w produktach spożywczych.
Efektem projektu będzie opracowanie i wprowadzenie na rynek nowego produktu w postaci multisensora wykrywającego gluten i fruktany w produktach spożywczych. Rezultatem jest wdrożenie innowacji produktowej w przedsiębiorstwie, a tym samym poszerzenie oferty firmy i wprowadzenie na rynek nowego produktu. Dokonane zostanie zgłoszenie patentowe.
Wartość projektu: 3 128 014,86 zł
Wkład UE: 1 989 415,84 zł
NanoBiosensor do wykrywania substancji szkodliwych dla zdrowia.
Celem projektu jest opracowanie podręcznego, inteligentnego NanoBiosensora wykrywającego szkodliwe metabolity pleśni, do zastosowania poza laboratorium, w każdym miejscu i przez każdego użytkownika. Czujnik stanowić będzie metodę pewnej oceny bezpieczeństwa żywności dla konsumentów do oceny bezpieczeństwa na każdym etapie magazynowania i przetwórstwa surowców pochodzenia roślinnego.
Efektem projektu będzie opracowanie i wprowadzenie na rynek nowego produktu w postaci NanoBiosensora wykrywającego szkodliwe metabolity pleśni w produktach spożywczych. Rezultatem jest wdrożenie innowacji produktowej w przedsiębiorstwie, a tym samym poszerzenie oferty firmy i wprowadzenie na rynek nowego produktu. Dokonane zostanie zgłoszenie patentowe.
Wartość projektu: 4 616 548,67 zł
Wkład UE: 3 222 189,29 zł
Oznaczanie zawartości mikroplastików – wdrożenie do celów komercyjnych metody badawczej z zastosowaniem mikroskopii podczerwieni
Cel projektu: Przedmiotem projektu jest wdrożenie w przedsiębiorstwie Pro Environment Polska Sp. z o.o. innowacyjnej technologii wytworzonej w oparciu o opracowaną. nieopatentowaną wiedzę techniczną świadczenia nowych usług, w stosunku do dotychczas świadczonych na terytorium RP i na arenie międzynarodowej.
Efekt projektu: Wdrożenie metody oznaczania mikroplastików w różnorodnych matrycach, z zastosowaniem spektroskopii w podczerwieni. Analityka spektroskopowa w połączeniu z odpowiednimi bazami danych polimerów oraz oprogramowaniem chemometrycznym pozwala na stosunkowo szybką analizę jakościową mieszanych próbek tworzyw, z określeniem głównych składników. Technika ta zostanie rozszerzona o wykorzystanie mikroskopii w podczerwieni, pozwalającej na indywidualną analizę elementów składowych mieszanego mikroplastiku, ocenę wielkości i struktury jego ziaren, oraz ewentualnego powstawania aglomeratów wielomateriałowych. To w konsekwencji pozwoli na dobór właściwych metod ograniczania obecności mikroplastików w danej lokacji albo produkcie. Co więcej, opracowana metoda unika ekstrakcji mikroplastików do fazy organicznej, przez co jest bezpieczniejsza dla analityków i dla środowiska.
Wartość projektu: 900 000,00 zł
Wkład UE: 630 000,00 zł
Pro-Environment oferuje usługę analizy mikroplastików w matrycach wodnych, glebowych, na filtrach powietrza oraz w wyrobach kosmetycznych. Analizy prowadzimy z zastosowaniem obrazowania FT-IR na urządzeniu Spotlight 400.
Oznaczanie mikroplastiku w różnych matrycach z wykorzystaniem zaawansowanego spektrometru IR z przystawką mikroskopową