Cena netto | Cena brutto | |
---|---|---|
Cena szkolenia od pierwszej osoby: | 1423.80 zł(netto) | 1751.27 zł(brutto) |
Cena szkolenia od drugiej i kolejnej osoby: | 1121.40 zł(netto) | 1378.32 zł(brutto) |
Pro-Environment Polska Sp. z o.o. serdecznie zaprasza na szkolenie „Mikrospektroskopia FTIR i obrazowanie w podczerwieni” poświęcone idei, potencjałowi i zastosowaniom techniki mikrospektroskopii FT-IR w badaniach, analizach i przemyśle. Szkolenie będzie dotykać problemów związanych z typowymi, dostępnymi na rynku urządzeniami do mikrospektrometrii FT-IR ze szczególnym skupieniem się na aparacie Spotlight 400 – dostępnym w naszym laboratorium najwyższym modelu mikrospektrometru firmy Perkin Elmer.
Po co nam mikroskopia FT-IR
Czemu – i dla kogo – opłacalna jest rozbudowa posiadanych systemów FT-IR, bądź zakup nowych urządzeń? Jakie korzyści daje nam możliwość analizy mikropróbek – a także szerokozakresowego skanowania próbek za pomocą systemów obrazowania
Jakie są dostępne urządzenia i technologie
Mikrospektrometria FT-IR to rozbudowa techniki mikroskopii w świetle widzialnym, jednakże wymagająca specyficznych narzędzi i rozwiązań, zarówno w zakresie samej konstrukcji układu optycznego, jak i wykrywania niewidzialnego dla ludzkiego oka promieniowania podczerwonego. Co więcej, same urządzenia pracować mogą w kilku trybach, a każdy z nich ma swoje zalety i wady. Postaramy się odpowiedzieć jaki system i osprzęt są najkorzystniejsze dla danego rodzaju próbek, a także jakie są zalety i wady różnych dostępnych na rynku rozwiązań mikrospektrometrów FT-IR.
Jak przygotować próbki do analiz
Mikropróbki wymagają specjalnego traktowania. Specyfika mikroskopii FT-IR wymaga od analityka znajomości tego, co analizuje, i umiejętności przygotowania próbki do analizy w taki sposób, by zebrane dane widmowe nadawały się do jak najszerszej interpretacji. Ze względu na mnogość trybów pracy urządzenia i rodzajów typowo analizowanych próbek nie istnieje jeden, uniwersalny sposób ich przygotowania i mocowania pod obiektywem urządzenia. Jak zatem pracować? Naszą rolą jest omówić z Państwem typowe problemy w tym obszarze.
Co możemy wyczytać z zebranych danych
Mikroskopia FT-IR może przekazać nam wyniki na kilka sposobów – jako obraz IR próbki, jako widma punktowe, czy też skany liniowe. Pakiety programów sterujących. Pozwalają także na odpowiednią obróbkę zebranych danych, i wyciągnięcie z zebranych widm wielu informacji, które bez ich wsparcia są niedostępne. Porozmawiamy i popracujemy z plikami danych z typowych analiz wykonanych na naszym urządzeniu Spotlight 400.
Dlaczego Warto:
Chcemy przedstawić szerokie spojrzenie na problem analizy mikropróbek z wielu różnych środowisk – zarówno typowo badawczych, jak i przemysłowych, czy z materiałów naturalnych. Naszym celem jest pokazanie Państwu potencjału i możliwości, które idą za dostępnymi rynkowo urządzeniami, i pokazać, że tego typu analiza może być przydatna w Państwa pracy.
Szkolenie jest dedykowane wszystkim osobom zainteresowanym tematyką spektrometrii FT-IR i potencjału jej zastosowania, szczególnie w badaniach i rozwoju, przemyśle i komercyjnej analityce.
Uczestnicy dostaną wraz z materiałami szkoleniowymi prezentację, która będzie bazą tego szkolenia.
- FTIR i mikropróbki – wymogi dla uzyskania dobrego widma metodami standardowymi
- Czemu mikroskopia FTIR, a nie Raman – wady i zalety każdej z metod
- Konstrukcja mikroskopu FTIR i różnice między różnymi, dostępnymi na rynku modelami
- Co może wpłynąć na widmo mikropróbki
- Tryby pracy urządzeń – transmisja, odbicie, rozproszone odbicie, mikroATR
- Detektory IR a mikroskopia
- Typowe próbki
- Przygotowanie próbek – mocowanie, podłoża
- „Zerowanie” aparatu – jak to zrobić dla poszczególnych trybów pracy
- Zakłócenia odczytu widma
- Próbki mieszane i zlepione – sposoby pracy
- Widma punktowe i obrazowanie FTIR – przydatność każdego z trybów
- Analizy mikropróbek – obrazowanie i widma punktowe
- Matematyka w mikroskopii FTIR
- Próbki silnie absorbujące/odbijające podczerwień
- Przykładowe analizy materiałów
- Granice zastosowania mikroskopii FTIR
Dr Bartłomiej Koźniewski
Specjalista ds. Aplikacji MatChar
Bartłomiej jest Ekspertem ds. Aplikacji MatChar, wzmocnił naukowe zaplecze i wiedzę ekspercką Pro-Environment w roku 2020.
Wykształcenie odebrał na Politechnice Łódzkiej, gdzie uzyskał tytuł doktora inżyniera biotechnologii. Dodatkowo, w swojej wędrówce edukacyjnej dotknął też studiów na biologii i chemii. Zdobył doświadczenie na produkcji w firmach spożywczych i z branży ochrony środowiska oraz w laboratoriach analitycznych i badawczo-rozwojowych.
Bartłomiej sam siebie określa mianem „człowieka od zadań dziwnych” Wyjątkową miłością darzy analitykę spektroskopową, nieobce są mu metody chromatograficzne, jak też aspekty syntezy organicznej i otrzymywania nowych substancji. Jego wybraną bronią jest FTIR – zarówno w badaniu substancji czystych, jak i złożonych układów. Czy chodzi o określanie tożsamości surowców i mieszanin, badanie obecności zafałszowań, czy określanie parametrów żywności – on zawsze znajdzie rozwiązanie.
Prywatnie – zapalony rekonstruktor historyczny i alchemik pokazowy, od siedmiu lat jeżdżący po Polsce z projektem „Ars Alchemia”, oraz zapalony czytelnik wszystkiego, co wpadnie mu w ręce.